Δ v číslech: 13 firem, 5 069 zaměstnanců k 12/2022, 90,67 ha volných ploch na prodej,… Více informací
Prohlédněte si nová 360° panoramata v průmyslové zóně. Více informací
Zpět

Byli jsme v Solar Turbines

Zpět na seznam článků
Dne 2.11.2022 jsme uspořádali další exkurzní den, tentokráte pro Základní školu a Mateřskou školu Mšené-lázně, a to pro osmé a deváté třídy. Autobus s žáky přijel v 8.15 hod., kteří se rovnou přesunuli do prezentační místnosti administrativní budovy Správy průmyslové zóny Triangle. Tady proběhla prezentace o celé průmyslové zóně v podání Renaty Janků. Následně jsme se přesunuli do autobusu a odjeli do výrobního závodu společnosti Solar Turbines EAME s.r.o. Na recepci nás přivítala asistentka ředitele Karolína Piklová.
Proběhlo školení BOZP a zároveň i firemní prezentace. Poté se žáci rozdělili do tří skupin a pod dohledem techniků si prošli výrobu s odborným výkladem. Paní ředitelka převzala drobné, dárkové reklamní předměty, které rozdělila ve škole.
Následně se žáci přesunuli do autobusu a pomalu jsme objeli celou zónu. Projížďku doprovodil odborným výkladem Martin Pondělík. Poté následoval odjezd zpět do obce Mšené-lázně.
Věříme, že to děti obohatilo při volbě povolání. Někteří možná zjistili, že by je to mohlo bavit a někteří, že k tomu asi nemají žádný vztah. Ale i to je dobrá zkušenost, určitě je to ovlivní při výběru maturitního nebo učebního oboru po skončení povinné školní docházky.
Tiskovou zprávu připravila: Ing. Renata Janků, SPZ Triangle, p. o.
Foto: SPZ Triangle, p. o.
V průmyslové zóně Triangle 21. listopadu 2022, 10.00 hod.

A jak to viděli účastníci exkurzního dne:

Výprava do Trianglu
Obsah:
Ráno jsme se sešli před školou a čekali, než přijede autobus. Cestou jsme viděli spoustu krásných věcí.
Tam už nás čekala paní, která nás přivítala a pak odvedla do místnosti, kde nám promítali prezentaci o firmách v této oblasti. Po prezentaci jsme šli do jídelny, kde nám promítli další prezentaci tentokrát o tom, jak se máme v areálu při prohlídce chovat. Potom nás rozdělili do tří skupin a rozdali nám vesty a ochranné brýle. Po skupinách jsme chodili na prohlídku míst, kde se vyráběly různé věci do aut. Ten, kdo čekal na prohlídku, si zatím mohl koupit něco dobrého a zadarmo si vzít čokoládu, která tam byla pro nás připravená. Zajímavá byla návštěva firmy, kde opravovali turbíny.
Potom jsme objížděli ještě celý areál a k tomu jsme dostali výklad, co která firma dělá. A pak už jsme jeli domů.
8.A – společná práce, ZŠ Mšené - lázně

Průmyslová zóna Triangle se nachází u města Žatec v okrese Louny hned vedle dálnice D7. Zóna se rozpíná na 364,1 ha na místě, kde se původně nacházelo vojenské letiště Žatec. Průmyslová zóna zaměstnává více jak 8 tisíc zaměstnanců. Průmyslová zóna byla postavena za účelem snížení nezaměstnanosti v Ústeckém kraji. Díky příspěvkům od Ústeckého kraje, dalších firem a společností začala stavba již v roce 2007. V této době začaly přicházet 1. firmy. Teď je v průmyslové zóně více jak 10 firem, mezi ty největší se řadí třeba: Nexen Tire, Gramar nebo Solar Turbines. Průmyslová zóna uvádí že z 364 ha je již 275 ha zabráno a po covidové krizi nové firmy přicházejí a ucházejí se o místo v této průmyslové zóně.
9. třída – společná práce, ZŠ Mšené - lázně

Reportáž z exkurze Strategické průmyslové zóny Triangle
a závodu Solar Turbines EAME s.r.o.
——————————————————————————————
Je středa 2. listopadu 2022 a naše třída 8.A., 8.B. spolu s devátou třídou jedeme autobusem do Strategické průmyslové zóny Triangle a závodu Solar Turbines EAME s.r.o. Za hodinu tam budeme. Konečně jsme na místě. Tak Vás tady vítám – praví hlas před námi. Je to referentka propagace a lidských zdrojů Ing. Renata Janků, která je dnes naší průvodkyní. Byla to milá paní se zajímavým hlasem. Vede nás do prezentační místnosti firmy Triangle. Jdeme za ní a rozhlížíme se. Už docházíme k budově, kde se prezentační místnost nachází. Jdeme dovnitř. Abychom došli do místnosti musíme jít po schodech a pak se vydat doprava. Už jsem v místnosti. Zde se dozvídáme se hlavní informace o jednotlivých firmách, které se nacházejí v areálu firmy Triangle. Pojmenování Triangle vzniklo podle tvaru areálu, který je trojúhelníkového půdorysu a rozkládá se na bývalém letišti v Žatci. Celá průmyslová zóna leží ve třech obcích Staňkovice, Velemyšleves a Bitozeves.
Průmyslová zóna je opravdu zajímavá. Co Vás překvapí hned při vstupu je čistota. Celá průmyslová zóna je opravdu moderní, a do obrovské míry automatizovaná.
Po pěkném úvodu nasedáme do autobusu a přejíždíme areálem do společnosti Solar Turbines EAME s.r.o. Vystupujeme spolu s paní průvodkyní a panem průvodcem v areálu společnosti. Se zaujetím se dozvídáme zajímavé informace o společnosti. Společnost vyrábí průmyslové plynové turbíny, odstředivé plynové kompresory a řídící systémy na bázi mikroprocesorů zvané Turbotronic. Dále jsme se dozvěděli že společnost poskytuje tyto služby: generální opravy plynových turbín a plynových procesorů, výměny dílů, servis a repase agregátů. Společnost Solar Turbines EAME s.r.o. své výrobky prodává, vyrábí a poskytuje k nim servis. Provádí servis s více než 30 míst po celém světě. Společnost je 92 let na trhu, má 160 000+ instalovaných turbín ve 100+ zemích světa a má 8000+ zaměstnanců ve světě.
Naše třídy se nachází v opravárenském centru v Žatci, o kterém nám bylo sděleno že hlavním úkolem Opravárenského centra v Žatci jsou generální opravy plynových turbín společnosti Solar Turbines EAME s.r.e. A nyní jsme se rozdělili do tří skupin. Postupně jdeme na prohlídku do opravárenské haly, kde se dozvídáme, že rozebrané turbíny projdou podrobnou inspekcí, čištěním a renovací jednotlivých součástek, které se používají k opětovnému sestavení turbíny. V průběhu procesu celé výroby narazíme na obrovské množství průmyslových robotů. Dále nám pan průvodce sděluje že špičkové vybavení a technologie umožnily vybudovat v Žatci strojírenské opravárenské centrum, které navazuje na dlouhou tradici české strojírenské výroby. Po exkurzi ve společnosti Solar Turbines EAME s.r.o.nás čekalo překvapení. Obě dvě třídy včetně paní ředitelky, učitelek a paní průvodkyně s úsměvem zapózovaly panu průvodci, který nás vyfotil před logem společnosti Solar Turbines EAME s.r.o. Poté následoval společný nástup do autobusu, který nás veze celou strategickou průmyslovou zónou Triangle. Následuje zajímavé a poutavé vyprávění o společnostech, které zde sídlí. A potom nastává loučení se dvěma skvělými průvodci. Náš autobus opouští strategickou průmyslovou zónu Triangle a vydává se zpět na cestu k naší škole Mšené-lázně. Exkurze byla zajímavá pro nás všechny.
Petra B. 8.B., ZŠ Mšené - lázně.


Prezentace Renaty Janků o průmyslové zóně.

Žáci ZŠ Mšené - lázně při prezentaci.

Školení BOZP a prezentace ve společnosti Solar Turbines EAME s.r.o.

Společné foto účastníků exkurze.